De RK Helenakerk is verkocht, samen met de pastorie. De nieuwe eigenaar heeft zijn intrek genomen in de prachtige woning naast de kerk. Op 26 juni is de sleuteloverdracht van het kerkgebouw, dan moeten alle spullen die de parochie wil bewaren ofwel behouden uit het gebouw zijn. Er wordt nog één keer een viering gehouden in de Helenakerk. Op zondag 12 juni vanaf 9.30 uur staan de deuren open voor parochianen, genodigden en belangstellenden. De eucharistieviering wordt voorgegaan door pastoor Herman de Jong. José van Lith, beheercommissie RK Helenakerk geeft aan: “De dienst zal in het teken staan van dankbaarheid voor een mooie geschiedenis en ook voor de toekomst. Het kerkgebouw is verkocht maar de parochie HH Paulus en Ludger Oost Achterhoek gaat door!”
Het is te zien dat een verhuizing op stapel staat. In een van de vergaderruimtes staan grote dozen tegen een muur. Frans Stoltenborg en José van Lith van de beheercommissie schenken koffie en vertellen over de laatste eucharistieviering, de overdracht, een stukje geschiedenis en de toekomst van de parochianen. Frans: “Natuurlijk zijn er mensen emotioneel. Dat is ook begrijpelijk. In deze kerk is lief en leed gedeeld, er zijn mensen getrouwd, kinderen gedoopt, uitvaarten gehouden. Maar het is niet mogelijk om door de krimp alle kosten te blijven ophoesten. Hier dramatisch over doen heeft niet veel zin, het is realiteit. Nadat we alle stappen hebben gezet, toestemming hebben verkregen van het bisdom, is de verkoop van het kerkgebouw een feit. Maar dat betekent niet dat wij als parochie ophouden te bestaan, integendeel.”
Eucharistievieringen kunnen in Groenlo of Lichtenvoorde worden bezocht. Voor gebedsvieringen zijn parochianen welkom in de Oude Helenakerk. “De protestantse gemeente Aalten reikt ons hier de hand. Daar zijn we heel erg blij mee. We krijgen zelfs de mogelijkheid om godsdienstige, ons dierbare voorwerpen te mogen plaatsen in en rondom de Oude Helenakerk. Andere voorwerpen die voor ons waarde hebben gaan verhuizen naar een depot in Lichtenvoorde”, legt José van Lith uit. Er is nog veel meer te regelen. Groepen die gebruik maken van ruimtes in de RK Helenakerk moeten verhuizen naar een ander onderkomen. Het secretariaat gaat verhuizen. Frans: “De post voor ons mogen we in het Kerkelijk Bureau laten bezorgen, in de Zuiderkerk.”
Voor alle organisaties is een nieuw onderkomen geregeld. José vertelt: “De donderdagmorgen groep, die mensen verwelkomt voor koffie, gaat samen met de dames van de PGA in Elim gasten ontvangen. Ze werken al een tijdje samen en dat gaat prima. Op 9 juni gaan de groepen officieel samen onder een nieuwe naam ‘Open Deuren’. Een hartvormig werkstuk van de quiltgroep komt bij Elim te hangen.” De deelnemers van die morgen lopen op de negende juni in processie naar de Oude Helenakerk, ze zullen enkele godsdienstige voorwerpen en iconen meenemen. Er zijn totaal 136 objecten van godsdienstige waarde, zij vormen de kerncollectie.
“We willen graag onze rituelen zo mogelijk blijven uitvoeren. Zo is gesproken over een stiltecentrum, net als in de RK Helenakerk het Mariakapelletje dienst doet. We gaan waarschijnlijk in de Oude Helenakerk een stilteplek creëren. Waar natuurlijk iedereen zo binnen kan lopen. Om een kaarsje te branden. Of even tot rust te komen, te mediteren”, vertelt Frans. José: “We vinden het ontzettend fijn dat de PGA ons tegemoet komt. Een kroonluchter uit onze kerk heeft een mooie plek gekregen in de Oude Helenakerk. Daaruit blijkt weer, een gebouw kan worden afgestoten, de geloofsgemeenschap gaat niet verloren. Er zullen waarschijnlijk regelmatig oecumenische vieringen worden gehouden in de Oude Helenakerk, wellicht zal het er af en toe ook naar wierook ruiken…”
De laatste viering op 12 juni staat in het teken van dankbaarheid voor het verleden en voor de toekomst. “Mooi is dat de pastoor, de priester, zelf de viering voorgaat. We hebben mensen uitgenodigd maar iedereen is welkom. Het college is ook uitgenodigd. Natuurlijk zullen er mensen emotioneel zijn. Maar dat moet niet de boventoon voeren. Het eind van de viering is wel bijzonder. Gods Lamp zal worden gedoofd, het heilig brood uit de kerk gedragen en de kerk wordt ‘onttrokken aan erediensten’. “Dat is een bijzonder moment. En dan gaan we onze laatste spullen overbrengen naar nieuwe locaties. We nemen uiteraard ook de relikwieën mee, zeer waardevol voor ons. Op 3 juli, ’s morgens om 9.30 uur, wordt een welkomstviering gehouden in de Oude Helenakerk, waar ook iedereen welkom is. De toekomst zien we met vertrouwen tegemoet. We zullen zeker niet minder oecumenische momenten beleven en wellicht ontstaan er mooie ideeën voor een warme samenwerking.”
📃 Aalten Vooruit
📷 Karin Stronks